• تاریخ: تیر 26, 1395
  • شناسه خبر: 249

چشمان معصوم کودکان و تصاویر نا خوانده

این بازی ها، با استفاده از تصاویر پر تحرک و صداهای مهیج، دنیایی از هیجان را به این انسان های تشنه ی جنب و جوش ارزانی می کند و همین جذبه و کشش زیاد است که روح و جسم آنان را برده وار مطیع خود می سازد و به عالمی از تخلیلاتی ...

در گذشته پارک ها و زمین های بازی پر بود از بچه هایی که پس از مدرسه برای بازی به آنجا می رفتند . اما هم اکنون خلوت ترین جایی که در هر شهر سراغ دارید همین زمین های بازی است . پس این همه بچه بعد از مدرسه کجا می روند ؟همه ی آن اکنون در خانه وجلوی رایانه ی خود مشغول بازی می شوند.

 

بازی های رایانه ای یکی از جذابترین سرگرمی ها برای کودکان جامعه ماست که به خاطر غفلت خانواده ها در نظارت لازم به یکی از معظلات بزرگ تبدیل شده است و سهم مهمی از وقت کودکان ایرانی را به خود اختصاص داده است.
این بازی ها، با استفاده از تصاویر پر تحرک و صداهای مهیج، دنیایی از هیجان را به این انسان های تشنه ی جنب و جوش ارزانی می کند و همین جذبه و کشش زیاد است که روح و جسم آنان را برده وار مطیع خود می سازد و به عالمی از تخلیلاتی می برد که خود را قهرمان اصلی ماجرا می پندارند.این بازی ها، با ترفندهای مختلف، چنان تاثیری بر فکر و اعصاب فرد می گذارند که در واقع خود او نیز جزیی از این مجموعه ماشینی می شود.
امروزه بازیهای رایانه ای مبتذل ومستهجن درغفلت مسئولین وخانواده ها سالهاست که از سوی کمپانی ها غربی به راه افتاده اما برای پاتک درمقابل این موج باید چاره ای اندیشید. چاره ای که به طورموثری می تواند از آسیبهای بعدی جلوگیری کند.
 
 اُفت اخلاقیات ثمره ی اصلی این بازی ها

سکس از مضامینی است که در این بازی ها از آن استفاده می شود. فیلم های نبردهای تن به تن دختران نیمه عریان، رقص و موسیقی غربی، به تصویر کشیدن روابط نامشروع و … در دیسک های پلی استیشن و سی دی، بدن هیچ گونه مشکلی، در فروشگاه ها به معرض فروش گذاشته شده است.

 

بعضی از نوارهای رایانه ای از بازی های ساده شروع می شود و در پایان به تصاویر مستهجن می رسد، به طوری که در برخی از این بازی ها جایزه ی پیروزی در بازی، عکس های شنیع است که اگر بازیکن دربازی برنده شود، عکس های مستهجن به عنوان جایزه بر صفحه ی تلویزیون ظاهر می شود.بدون شک، در ساخت و تولید این بازی ها دست سازمان های جاسوسی در کار است و می خواهند ذهن و روان کودکان ما را مسموم کنند.
کلکسیونی از مسائل غیر اخلاقی
نمونه تمام عیار این موضوع را می توان در سری بازیهای gta به عینه مشاهده کرد.دراین بازی هر آن چه که می توان آن را امری غیر اخلاقی وضد انسانی توصیف کرد وجود داشت.به نوعی که به جرات می توان گفت این بازی توانایی این امر را داشت که هر آنچه که والدین برای تربیت فرزندان تلاش کرده اند وبه نوعی آنها را از دیدن برخی مناظر دور نگه داشته اند پنبه کند.
چرا که کاراکترهای زن دراین بازی به شدت بد لباس هستند،از سوی دیگر روی در دیوار محیط این بازی عکسهای فوق العاده مستهجنی به تصویر درآمده است وکاربر در مراحل مختلف بازی به عینه آنها را تماشا می کند.این درحالی است که کار تنها به این جا ختم نمی شود،بلکه رابطه جنسی عریان دراین بازی یکی از معمول ترین مسائل به شمار می رود.تاحدی که حتی کاربر افراد را می کشد تا پول آنها را برای برقراری رابطه جنسی مورد استفاده قرار دهد.از طرف دیگر فضای بازی پر شده از دیسکو ورقاص خانه هایی که کاراکتراول  بازی که توسط کاربر هدایت می شود،پس از کسب پول به این مکانها برای تفریح می رود.درکنار تمام این نکات به نظر می رسد  که دراین بازی زندگی لمپنهای آمریکایی به عنوان الگو به جوانان ما ودیگر جوامع مذهبی القا می شود.چرا که اگر به نوع رفتار وپوشش کاراکترهای بازی نگاهی بیاندازیم دقیقا متوجه همین موضوع خواهیم شد.
از سوی دیگر  اگر نگاهی عمیق داشته باشیم متوجه می شویم که نمایش به دست آوردن پول نامشروع وسپس استفاده آن برای رابطه نامشروع درپیش چشم یک کودک ونوجوان چه تاثیراتی می تواند بر ذهن وعقاید او داشته باشد.آن هم از دوره ای از زندگی اش که به شدت تاثیر پذیر است.هر چند که در امتداد بازیهایی چون  gta بازی heavy rainهم تولید شده است،بازی که نمایش عریان رابطه جنسی آن هم بالاترین سطح گرافیکی امری کاملا عادی در مراحل مختلف بازی است.به نوعی که دربرخی از قسمتها گویی کاربر یک فیلم مستهجن را تماشا میکند تا یک بازی رایانه ای!
قبح شکنی تجاوز در چشم کودکان
 به این موضوع هم باید توجه کرد که تهاجم فرهنگی علیه اخلاق دراین بازیها حتی به نمایش عریان رابطه  جنسی محدود نشده بلکه تولید کنندگان این بازیها دریک اقدام کاملا هدفمند وتوطئه آمیز مسائل دیگری را هم درآنها به نمایش کشیده اند،مسائلی که تماشای آن برای کودکان ونوجوانان می تواند فاجعه آمیز باشد.مسائلی مانند تجاوز!دربرخی از این بازیها مسئله تجاوز یکی از سوژه های اصلی است به گونه ای که انگار این موضوع به نمایش گذاشته شده تا قبح آن  را در پیش چشم نوجوانان جوامع مذهبی وجوامع جهان سوم بشکند. تصاویری که والدین همیشه تلاش داشته اند تا از چشم فرزندانشان دور بماند،اما این بازیها هر آن چه والدین نمی خواهند فرزندانشان ببینند برای جوانان به همراه دارند.

غفلت والدین از محتوای بازی های رایانه ای

 

بسیاری از بازی های رایانه ای مستهجن در شرایطی به خانه های ایرانی راه پیدا کرده است که والدین از محتوای آنها بی خبرند و فقط از اینکه کودکانشان ساکت  نشسته و جنب و جوش زیادی ندارند و شلوغ نمی کنند خوشحال اند. والدین که باید نقش نظارت بر بازی های کودکانشان را داشته باشند اطلاع چندانی از محتوای این بازی ها ندارند و از طرفی نظام رده بندی سنی در این بازی ها رعایت نمی شود چرا که این بازی ها بدون رعایت قانون کپی رایت تکثیر شده و خبری از برچسب سنی روی آنها نیست در واقع آنچه در صحنه های بازی های رایانه ای جدید مشاهده می شود، بسیار خطرناک تر از تصوری است که والدین دارند.

چه باید کرد

دراین بین  تلاش برای ساخت بازیهای رایانه وبومی یکی از مهمترین کارهاست که باید بیش از گذشته در دستور کار قرار گیرد.چرا که به هر صورت بهترین راه حل برای جلوگیری از تمایل جوانان به مدلهای خارجی تولید جایگزین داخلی برای آنهاست.درهمین راستا باید تولید بازیهای رایانه ای بومی به بهترین کیفیت تصویری شدت گیرد.

 

اگر چنانچه قراراست از بازی های کامپیوتری استفاده کنید، بهتراست بازی های تصویری خلاق که کودکان باید به وسیله آنها، معما هایی را حل کنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قراردهید.

 

بازی دسته جمعی کودکان ، با ابزارهای تصویری کمتر مسئله ساز است، این اسباب بازی ها ، زمانی مخرب خواهد بود که کودک به تنهایی برای ساعات طولانی ، غرق بازی شود.
والدین وقت بیشتری را به کودک و نوجوان خویش اختصاص بدهند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی کمتر فراهم می شود.
به اعتقاد پزشکان ایتالیایی وبعضی کشورهای دیگر اروپایی ، مقصران اصلی ، والدین هستند که فرزندان خود را برای ساعتهای طولانی درمقابل تلویزیون ،  کامپیوتر، ویدئو گیم ، یا فیلم های ویدئویی رها می کنند.
بهتراست که والدین همراه فرزندان خود به گردش، باشگاهها و میادین ورزشی بروند و به بازی های مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه شده و توجهشان ازبازی ها ی رایانه ای منحرف شود.
دکتر دلارام محمدی روان شناس درباره ی اثرات مخرب  تصاویر این بازی ها بر روح وروان کودکان در گفت وگو با آنا خبر اظهار کرد: این بازی ها کودکی را از فرزندان ما می گیرد آن ها به جای آن که به اقتضای سنشان مشغول بازی وفعالیت های پر جنب وجوش وسالم باشند وارد دنیایی می شوند که که در آن خشونت وپرخاشگری وبی بند وباری بیداد می کند.
وی ادامه داد : موضوعات غیر اخلاقی وتصاویر مستهجنی که در هر لحظه از این فیلم ها در جلوی دیدگان فرزندان ما قرار می گیرد حس کنجکاوی را در آن ها بر می انگیزد و زمینه ساز بلوغ زود رس و رفتاری پر خطر  را در آن ها فراهم می کند.
این روان شناس خاطر نشان کرد :والدین باید در موقع خرید این بازی ها دقت لازم را داشته باشند ومحتوای این بازی هارا را بررسی کند که اگر این اتفاق نیفتد فرزندان آن ها وارد مسیر های اشتباهی خواهند شد.که گاهی جبران آن غیر ممکن خواهد بود
منبع : http://anakhabar.ir
  • مدیر وبلاگ جنگ نرم - تیر 28, 1395 در 5:31 ق.ظ

    سلام همسنگر عزیزم .خواهشا مطالبم را منتشر کنید .بخدا دیگه خسته شدم انقدر براتون پیام گذاشتم واقعا چرا منتشر نمیکیند آیا مطالب من مشکلی دارند که منتشر نمیکنید؟این پستی که براتون امروز ارسال میکنم کلی زحمت کشیده ام ممنون میشوم منتشر کنید اگه هم منتشر نکردید خواهشا در وبلاگم یه نظری بزار و مشکلش را بگید .
    موضوع مطلب: شهدای مدافع حرم استان آ.شرقی
    لینک مطلب:
    http://jnarm.blogfa.com/post/306